The full list of Bartenders that made the semi-finals for the Tenzing Coupe Cocktail Competition.

Congratulations to the Semi-finalists of The Tenzing Coupe Cocktail Competition. This year there the submissions to enter were triple last year. The Dogma Group, which is officiating the competition, reviewed every cocktail recipe and have confirmed the semi-finalists. 

This Monday, September 28th the following bartenders will recreate their cocktails and submit to an expert group of judges from the industry. 


  1. All judging will be executed blindly.
  2. Judges will consist of certified cicerones, certified sommeliers, cocktail industry professionals and food/drink media members.
  3. Each contestant will have 5 minutes to execute 1 cocktail for judges.
  4. There will be 8 heats of 5 competitors.
  5. Each competitor will have an assigned presentation time. Assigned times will be chosen at random and will be distributed to competitors on September 21st.
  6. There will be 3 rounds of judging:
    • 3 judges for the first 20 competitors.
    • 3 judges for the second 20 competitors.
    • 3 judges for the 10 finalists


  1. Presentation (garnish, glassware, and cocktail name) 10 pts
  2. Taste (aroma, flavor, and balance) 20 pts
  3. The top 12 contestants with the highest point totals will make their cocktail again in the finals.

Alex Schmalling - The Dawson

Allie Kim-Momotaro

Amy Starr - NAHA/Brindille

Andy Zolnierowicz - Benchmark

Anthony Mitchell - -La Sirena Clandestina

Brenna Washow - Ada st.

Chad Hauge - Longman & Eagle

Chase Bracamontes - The Publican

Collin Dennis - High Noon Saloon

Danielle Lewis - GT Fish&Oyster

Dustin Drankiewicz - 16"OC (16 on center)

Eduardo Martinez - Chicago Athletic association

Emily Bohn - Maple Tree Inn

Greg Buttera - Sportsman's Club

Greg Fleming -Lone Wolf, The Pump Room

Griffin Elliot - Sepia

Harrison Ginsberg - The Dawson

Javier Rios - La Sirena Clandestina

Jeff Dauksch - Cityscape Bar

Jess Keene -Barrelhouse Flat/Fulton Market Kitchen

Jill Anderson - The Drifter

Jonathan Lam - The Barrelhouse Flat

Julia Momose - GreenRiver

Justin Anderson - TBD bar in the West Loop

Kevin Beary - Rural Society

Kristina Magro - Pub royale

Mark Brinker - The Barrelhouse Flat

Matty Eggleston – Nico Osteria

Miranda Breedlove -Broken Shaker Chicago

Nic Lutton - Pearl's Southern Comfort

Preston Cohen - GreenRiver

Priscilla DeLuna - Commons Club- Virgin Hotels

Rebekah Graham - The Publican

Robbie Haynes - Analogue

Ryan Ward - Rural Society

Savannah - Edge by Chef Dustin Allen

Seth Frantz - Brass Monkey

Thomas Mooneyham - Bar DeVille

Wade McElroy -Sportsman's Club

Zach Frey - Old Town Social

Zach Heller - Soho House Chicago, Elixir Andersonville


To view the winner of the 2014 TEnzing Coupe, click here.

Last year's Semi-finalist's Cocktails